S pingvini skozi informatiko - vaje iz informatike


Zaporedna številka ur 5 in 6

Učna enota:
Datotečni upravljalnik - datoteke

Cilji učne enote:


tux 3   Nova znanja in veščine:

Namizje skrbi za vizualni kontakt z uporabnikom, zato je pomembno, da si to okolje prilagodimo svojemu okusu. Eden osnovnih parametrov namizja so ozadja. Z desno tipko miške klikneš na namizje in potem izbereš nastavitev namizja. v desnem delu okna je potem med drugim na voljo tudi ikona za ozadja. Potem lahko določamo ozadja kar za vsa namizja ali za vsako posebej, odvisno ali je aktiviran gumbek za skupno ozadje ali ni. Za ozadje lahko določamo barve, njihovo prelivanje ali pa kar sliko. Sam sistem nam ponuja kar nekaj zanimivih slikovnih predlog, lahko pa določimo tudi svojo sliko. Zanimiva je enostavna alternativa rešitev določitve slike za ozadje, da  poiščemo v datotečnem upravljalniku želeno sliko in jo povlečemo z levo tipko miško na namizje ter izberemo opcijo za postavitev ozadja.

Priročno je imeti na namizju ikone, ki predstavljajo bližnjice do pogosto uporabljenih aplikacij in dokumentov. Ena od možnosti za kreiranje tovrstnih ikon je, da v datotečnem upravljalniku odpremo imenik, kjer se nahaja dokument ali aplikacija. Z levo tipko miške jo enostavno povlečemo na namizje in izberemo opcijo za kopijo ali povezavo. Lastnosti takih ikon si lahko ogledamo in jih spreminjamo tako, da kliknemo z desno tipko miške na ikono in izberemo lastnosti. Pod splošnimi lastnostmi lahko kliknemo na ikono in določimo drugo sličico, če je dovoljeno spreminjanje.


tux 2   
Vaje




1. naloga
a.) Kreiraj imenike po shemi:
     Tvoj domači imenik
            |
            |
             vaje______ vaja3
                                    |
                                    |_______ originali
                                    |
                                    |_______ kopije
 

b.) V imeniku ~/vaje/vaja3/originali ustvari besedilno datoteko z imenom prva.txt, v katero vpiši svoje ime.
c.)
V imeniku ~/vaje/vaja3/originali ustvari grafično datoteko z imenom hiska.jpg, katera naj vsebuje narisano hišo in pripisano tvoje ime; nič drugega. Za kreiranje in risanje uporabi  orodje Kpaint. Kpaint se  nahaja v Grafika->Več programov za grafiko->Slikarski program.
d.) Odpri datoteko prva
.txt in dopiši v drugo vrstico tvojo domačo poštno številko ter datoteko  shrani v isti imenik, to je ~/vaje/vaja3/originali, vendar pod imenom druga.txt.
e.) Odpri grafično datoteko s hi
ško in pririši oblake ter vsebino shrani v isti imenik pod imenom oblaki.jpg.
f.)  Datoteko prva
.txt kopiraj v imenik ~/vaje/vaja3/kopije. Preveri, če je original ostal v izvornem imeniku ~/vaje/vaja3/originali.
g.) Datoteko druga.txt premakni v imenik ~/vaje/vaja3/kopije. Preveri, da originala več ni v izvornem imeniku ~/vaje/vaja3/originali.
h.) Datoteko hiska.jpg kopiraj v imenik ~/vaje/vaja3/kopije.
i.)  Datoteko oblaki
.jpg premakni v imenik ~/vaje/vaja3/kopije.
j.)  Datoteko oblaki
.jpg, ki se zdaj nahaja v imeniku ~/vaje/vaja3/kopije, preimenuj v oblacek.jpg.
k.) Datoteko oblacek
.jpg kopiraj v datoteko vreme.jpg v istem imeniku, to je ~/vaje/vaja3/kopije. Preveri, če sta datoteki oblacek.jpg in vreme.jpg v istem imeniku , to je ~/vaje/vaja3/kopije in če imata enako vsebino.
l.)  Datoteko vreme
.jpg  izbriši - vrži (premakni) v smeti.
m.) Prej izbrisano datoteko vreme
.jpg prenesi iz smeti v imenik ~/vaje/vaja3/originali.
n.) Izprazni smeti.


2. naloga
a.) Na namizju ustvari ikono z imenom ARNES, ki bo ob aktiviranju odprla brskalnik s spletno stranjo  http://www.arnes.si/
Ko imaš v Firefox odprto željeno stran, klikneš na ikonico z lističem na začetku polja za URL, pri tem se ti kazalec miške spremeni v dlan in povlečeš dlan na namizje. 
b.) Na namizju naredi ikono za okraj
šavo (bližnjico) do datoteke vreme.jpg v področju ~/vaje/vaja3/originali. V datotečnem upravljalniku odpreš imenik, kjer se nahaja ciljna dototeka. Z levo tipko miške jo enostavno povlečeš na namizje in izbereš opcijo za povezavo.
c.) Spremeni število namizij in ozadja na njih. Z desno tipko miške klikneš na namizje in izbereš opcijo za nastavitev namizja in potem za nastavitev ozadja.


tux 1   Koristne povezave:


prejsnjaPrejšnja učna enota
seznamKazaloseznam Naslednja učna enotanaslednja

©2003-2009,  Renato LUKAČ