S pingvini skozi informatiko - vaje iz informatike


Zaporedna številka ur 21 in 22 

Učna enota:
Predstavitveno orodje

Cilji učne enote:


tux 3   Nova znanja in veščine:

Predvsem pri ustnih nastopih je zelo koristno, da vodimo slušatelje skozi predstavitev s podporno predstavitvijo. V njo lahko vključimo besedila, slike, grafikone, zvočne posnetke in drugo. Pomembna je izbira primerne podlage in strategija vodenja. V ta namen obstaja niz pripravljenih podlag in tudi zaporedje diapozitivov. Pazimo, da imamo dober kontrast med vsebino in podlago ter da na posameznem diapozitivu ni preveč informacij. Tudi razmerje med uvodom, jedrom in zaključkom mora biti primerno. Ne smemo pretiravati z raznimi efekti.

Predstavitev sestavljajo posamezni diapozitivi (slide-i). Na vsakem diapozitivu imamo več objektov. Objekt je lahko besedilo, slika, grafikon, tabela in drugo. Tako lahko na diapozitiv zložimo različne objekte, katere potem prikazujemo z raznimi efekti. Pri tem ne smemo pretiravati. Še vedno je vsebina najpomembnejša!

  

tux 2    Vaje



1.) Kreiraj imenik po shemi:

     Tvoj imenik
            |
            | _____vaje
                               |___ Predstavitev
 

2.) V imeniku vaje/Predstavitev  kreiraj novi dokument za predstavitev pod imenom prva.odp!

3.) Dokument naj bo na začetku prazen, izhodni medij naj bo zaslon, učinek naj bo raztapljanje in hitrost srednja! Skozi ta uvodni del nastavitev te vodi čarovnik, ki se aktivira ob vsakem novem dokumentu.

4.) Prvi diapozitiv naj bo naslovni. Za naslov podaj tvojo priljubljeno glasbeno skupino. Pod njo vpiši podatke o sebi in na kratko utemelji tvojo odločitev. Čarovnik te po začetnih nastavitvah privede do okna z izborom diapozitivov, kjer izbereš željeno kombinacijo objektov, v našem primeru naslovni diapozitiv. Do istega izbora prideš vedno z Vstavi -> diapozitiv. Namig: če imaš dva podobna diapozitiva, lahko v naboru Vstavi najdeš tudi možnost podvajanja diapozitiva. Potem na diapozitivu kopiji samo popraviš določene vsebine. Vsebino določenega objekta na diapozitivu popraviš tako, da klikneš na objekt in potem urediš vsebino. Objekte lahko tudi samo označiš in jih po potrebi premikaš, kopiraš in brišeš.

5.) Drugi diapozitiv naj bo z naslovom in besedilom. V naslov podaj skupino, pod točke pa navedi imena in priimke članov skupine.

6.) Tretji diapozitiv naj bo z naslovom in besedilom v dveh blokih. V naslov podaj skupino, pod posamezne točke podaj diskografijo skupine: v levem stolpcu navedi albume, v desnem pa tebi najljubše njihove pesmi.

7.) Četrti diapozitiv naj bo z naslovom in grafikonom. V naslov podaj skupino, za eno od pesmi prikaži, katera mesta je zasedla po tednih na lestvici. Grafikon primerno opremi z naslovi in legendo. Z dvoklikom na objekt za grafikon se pojavi predlog grafikona. Z desnim klikom na grafikon dobiš možnosti za njegovo oblikovanje, kar ti bo že znano iz prejšnjih poglavij.

8.) Peti diapozitiv naj bo z naslovom in preglednico. V naslov podaj skupino, v preglednico vnesi podatke za člane skupine (ime, priimek, starost, spol, vloga v skupini...). Z dvoklikom na objekt za preglednico se pojavi prazna preglednica, v katero vnašaš podatke podobno kot si to počel v prejšnjih poglavjih. Naj te ne moti, da boš ob popravljanju preglednice imel okolje podobno kot ob sami preglednici znotraj okvira za objekt. ko boš zaključil popravljanje bo na diapozitivu vidna samo vsebina preglednice.

9.) Šesti
diapozitiv naj bo z naslovom, sliko in besedilom; slika naj bo levo. S spleta naloži v imenovano področje eno od slik skupine. V naslov podaj skupino, vstavi naloženo sliko in pripiši poljubno spremno besedilo k sliki. Z dvoklikom na objekt za sliko se pojavi okno za izbor datoteke, v kateri imaš želeno sliko. Če imaš več slik, si lahko pomagaš s predogledom. Podprti je širok spekter raznih grafičnih formatov.

10.) Oglej si predstavitev in shrani dokument!  Med posameznimi diapozitivi lahko izbiramo z jezički na spodnjem  delu okna. Vsak diapozitiv ima ime. z desnim klikom na jeziček lahko diapozitiv preimenujemo, zbrišemo, vstavimo novega ali ga popravljamo. Vrstni red med diapozitivi lahko tudi zelo enostavno spreminjamo: primemo z levim klikom jeziček diapozitiva in ga povlečemo na želeno mesto.



 

tux 1   Koristne povezave:


prejsnjaPrejšnja učna enota
seznamKazaloseznam Naslednja učna enotanaslednja

©2003-2009,  Renato LUKAČ